Jak odczyn pH roztworu myjącego wpływa na skuteczność mycia różnych powierzchni?

Niewielu z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko wokół nas ma charakterystyczny dla siebie odczyn pH. Np. Coca Cola będzie miała odczyn zupełnie inny niż sok pomarańczowy czy mydło. Czym właściwie jest skala pH? Najprościej można powiedzieć, że określa ona odczyn roztworu. Skala ta posiada wartości od 0 do 14, przy czym pH w przedziale od 0 do 7 to odczyn kwasowy, wartość równa 7 to odczyn obojętny ( równa liczba kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych), a wartości od 7 do 14 są zasadą (czyli rozpuszczalnym w wodzie wodorotlenkiem). W jaki sposób wiąże się to ze skutecznością sprzątania? Pozwólcie, że wyjaśnię.

Każdy z wykorzystywanych przez nas na codzień środków czyszczących również posiada odpowiedni odczyn. I tak, środki czystości również możemy podzielić na kwasowe, zasadowe i z odczynem obojętnym. Należy pamiętać, że współczynnik danego roztworu nie zawsze będzie gwarancją jego skuteczności. Przy wyborze detergentu powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem powierzchni, którą zamierzamy czyścić.

Dlatego też do sprzątania zabrudzeń o charakterze organicznym, takich jak pleśń, drożdże czy tłuszcze wybierajmy profesjonalne środki czystości o charakterze zasadowym. Natomiast, gdy mamy do czynienia z zaciekami, osadami z kamienia czy rdzą, sięgajmy po roztwory kwasowe. Ciekawostką jest to, że niektóre zabrudzenia mogą zmieniać swój odczyn z kwasowego na zasadowy, np. mocz kota czy psa. Pamiętajmy też, że neutralne środki czyszczące nadają się wyłącznie do czyszczenia powierzchni błyszczących.

Skuteczność zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych polega zatem na odpowiednim dobraniu środka do czyszczonej powierzchni. Podobnie, jak robimy to w naszym codziennym życiu każdego dnia. Czy wiedzieliście, że nasza skóra (mająca odczyn pH 5,5) dzięki zabiegom pielęgnacyjnym przy użycia mydła (odczyn pH 7-10), jest pozbawiana wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń? Pewnie, że wiedzieliście, widać to przecież gołym okiem, prawda? Ale, czy wiedzieliście,że jest to możliwie, dzięki odpowiedniemu odczynowi mydła? No właśnie….. 🙂

Przykładowe wartości pH dla różnych substancji
Substancja pH
1 M kwas solny
0
0,1 M kwas solny
1
Sok żołądkowy
1,5 – 2
Sok cytrynowy
2,4
Coca-Cola
2,5
Ocet
2,9
Sok pomarańczowy
3,5
Piwo
4,5
Kawa
5,0
Herbata
5,5
Kwaśny deszcz
< 5,6
Mleko
6,5
Chemicznie czysta woda
7
Ślina człowieka
6,5 – 7,4
Krew
7,35 – 7,45
Woda morska
8,0
Mydło
9,0 – 10,0
Woda amoniakalna
11,5
Wodorotlenek wapnia
12,5
1 M roztwór NaOH
14

Zespół Enzim

Dodaj komentarz