Najczęstsze błędy przy uruchamianiu (rozpoczynaniu działalności) firmy sprzątającej w Polsce

Dla wielu z nas założenie firmy sprzątającej może okazać się doskonałym pomysłem na własny biznes. Zwłaszcza, kiedy uświadomimy sobie, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi na rynku. Konkurencja wydaje się być duża, jednak nie dajmy się zwieść. Nie wszystkie firmy sprzątające proponują te same usługi. Kierunek ich działania jest bardzo szeroki, poczynając od sprzątania po remontach, ciśnieniowego mycia okien, kończąc na praniu dywanów i wykładzin oraz koszeniu trawników. Zanim jednak ogarnie nas nadmierna ekscytacja i ruszymy do działania, zapoznajmy się z najczęstszymi błędami, które możemy popełnić przy zakładaniu własnej firmy sprzątającej, po to, aby ich na początku naszej działalności, po prostu, uniknąć.

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście strona finansowa całego przedsięwzięcia. Musimy przecież zaopatrzyć się w odpowiedni, profesjonalny sprzęt oraz środki czystości, niezbędne do świadczenia wysokiej jakości usług. A o to nam właśnie chodzi, prawda? Dobra jakość to zadowoleni klienci, a zadowoleni klienci to gwarancja sukcesu. O co więc chodzi z tymi finansami?

Chodzi o utrzymanie bieżących zysków i odpowiednie gospodarowanie gotówką. Niezbędne jest oszacowanie własnych funduszy i przeliczenie, na jak długo nam one starczą. A powinny starczyć na co najmniej rok.

Druga kwestia to odpowiedni dobór spektrum działania w obrębie naszego terenu. Pamiętajmy, że dwie firmy myjące okna na jednej ulicy to, czasami, zbyt duża konkurencja. Sprawdźmy zapotrzebowanie rynku, zanim podejmiemy konkretną decyzję, co do terenu naszej działalności.

Po trzecie, brak profesjonalnego sprzętu oraz środków czystości. Do zadań firm sprzątających nie należy już tylko mycie okien czy wycieranie kurzy. Nowoczesne frmy zajmują się teraz osuszaniem i ozonowaniem pomieszczeń, ciśnieniowym myciem elewacji oraz bruku czy alpinistycznym myciem okien. Zapotrzebowanie rynku przynosi ze sobą konieczność inwestowania w nowoczesne rozwiązania, co pozwala na pozyskiwanie nowych klientów i generowania odpowiednich zysków.

Jak więc nietrudno zauważyć, zakładanie firmy sprzątającej wymaga odpowiedniego przygotowania, badania rynku oraz wystarczających środków finansowych. Jeśli postaramy się uniknąć typowych błędów przy zakładaniu tego rodzaju biznesu, prowadzenie własnej firmy będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące.

pozdrawiam,

Ewelina

Dodaj komentarz