Jak założyć firmę sprzątającą, a profesjonalne mówiąc: Jak założyć firmę świadczącą usługi porządkowo – czystościowe.
Poniżej przedstawimy kilka ważnych kwestii dotyczących tego tematu.
Czy jest jeszcze miejsce dla nowo powstających firm sprzątających?
Tak, jest miejsce, ale są pewne sektory w których praktycznie nie ma co szukać szczęścia. Należą do nich duże markety, centra handlowe, zakłady produkcyjne, no i oczywiście służba zdrowia zwłaszcza szpitale i inne duże obiekty. Tam już są firmy z dużym kapitałem i dużymi możliwościami jeżeli chodzi o personel sprzątający i sprzęt do utrzymania czystości. Z reguły, żeby tam się dostać należy wygrać przetarg z tak wysokimi wymaganiami, że małe firmy nawet do niego nie przystępują.
Pozostają więc mniejsze obiekty publiczne i komercyjne oraz sektor budynków wspólnot mieszkaniowych czy też domy prywatne.
Jeżeli więc już decydujemy się na założenie firmy w tej branży, to musimy zadać sobie następujące pytania i na nie odpowiedzieć:
Jakie obiekty będziemy sprzątali?
W jakich usługach będziemy się specjalizowali?
Czy będziemy zatrudniali pracowników zewnętrznych, czy będziemy opierali się głównie na osobach z rodziny?
Jaki sprzęt należy zakupić ?
I tak dalej…
W tym miejscu przekażemy parę ciekawych uwag, które warto przemyśleć:
- Nie pchajmy się tam, gdzie Nas nie chcą i tak się Nas pozbędą. Jeżeli startujemy do przetargu i czujemy, że zleceniodawca ma już wybraną „swoją” firmę to zrezygnujmy. Jeżeli cudem wygramy przetarg, z reguły oferując niską cenę za usługi i tak będą wieczne problemy, niezadowolenie z wykonanej pracy, brak porozumienia między zleceniodawcą a wykonawcą. Sami zrezygnujemy po pewnym czasie, oby bez straty.
- Mierzmy siły na zamiary. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią liczbą pracowników i odpowiednim sprzętem, nie podejmujmy się zlecenia sprzątania. Nie damy rady. Dobrych pracowników trudno znaleźć, jest bardzo duża rotacja personelu sprzątającego, sprzęt kosztuje, a z powierzonych obowiązków należy się wywiązać, inaczej będziemy płacili kary umowne.
- Zróbmy przegląd obiektu (przed przyjęciem do sprzątania i po zakończeniu umowy). Sporządźmy protokół odbioru obiektu ze wszystkimi uwagami odnośnie uszkodzeń (dokładny opis + zdjęcia). Nie będzie problemów z ewentualnym odszkodowaniem.
- Ustalmy zakres prac jakie należy wykonywać na obiekcie przed podpisaniem umowy. Nie będzie później nieporozumień między stronami.
- Ubezpieczmy się od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe na obiekcie, w dobrej firmie ubezpieczeniowej. Jest to warunek konieczny, z reguły przy zawieraniu umowy ze zleceniodawcą. No i warto ubezpieczyć się również dla naszego świętego spokoju o nasz prywatny majątek w razie wyrządzonych zniszczeń na sprzątanym obiekcie.
- Nie zatrudniajmy „na czarno” i przypadkowych ludzi. Zróbmy im szkolenie z podstawowej wiedzy na temat profesjonalnego sprzątania (sprzątanie w domu to nie to samo). Szkolenie BHP to podstawa w profesjonalnej firmie sprzątającej. Szkoda zdrowia pracowników, wypadki też się zdarzają.
- Zastanówmy się, jakie obiekty będziemy sprzątali zanim kupimy specjalistyczny sprzęt i wyposażenie do sprzątania. Może wydamy duże pieniądze, a sprzęt okaże się nieprzydatny w danym obiekcie. Zostawmy sobie trochę pieniędzy aby mieć możliwość dokupienia odpowiednich urządzeń przydatnych na sprzątanym obiekcie.
- Nie bierzmy każdego zlecenia bez odpowiedniej kalkulacji przychodu i kosztów. Dochód musi być dodatni.
Tak więc widać, że warto przemyśleć wszystkie aspekty za i przeciw zanim założymy firmę sprzątającą.
Kończąc, życzymy trafnych wyborów.
Witold Brożek
Dgplus.pl