Dobra chemia profesjonalna stosowana jest najczęściej przez firmy sprzątające, które rozliczane są za szybki i sprawny efekt swojej pracy. Niestety czasami pracownicy firm porządkowych sprzątają środkami detalicznymi, które są bardzo pieniące, a jak większość z nas pewnie wie – piana nie myje, ale jedynie utrudnia sprzątanie i płukanie po myciu.
Poniżej przedstawiamy kilka ważnych aspektów wskazujących w jakich obszarach środki pieniące mogą być źle stosowane, a ich użycie powoduje zwiększenie czasu potrzebnego na dokładne posprzątanie, co za tym idzie znaczny wzrost kosztów tego typu prac.
Zacieki po myciu środkami pieniącymi
Piana, która powstaje podczas mycia bardzo utrudnia sprzątanie. Odkłada się często na przypodłogowych cokołach, co powoduje systematyczne gromadzenie się brudu połączonego z pianą i po jakimś czasie nawarstwianie się go, co jest później bardzo trudne do zmycia. Wypłukanie mopa po użyciu środka pianotwórczego jest także uciążliwe i czasochłonne. Środki tworzące pianę dodawane są do chemii sprzątającej przeważnie tak zwanej „domowej czy detalicznej” po to tylko, aby osoby sprzątające w domach miały wrażenie stosowania lepszej jakości płynów – bo skoro się tak pienią to ma to oznaczać w świadomości użytkownika, że posiadają bardzo dobrej jakości produkt zawierający znacznie więcej substancji myjących i lepiej doczyszczający zabrudzenia. Jest to oczywiście niezgodne z prawdą, ponieważ wystarczy dodać odpowiedni komponent do preparatu myjącego, który znacznie spowoduje zwiększenie się jego pienienia, a jego moc czyszcząca pozostaje na niezmienionym poziomie.
Maszyny czyszczące
Wszyscy producenci maszyn sprzątających nie zalecają stosowania w automatach szorujących środków pieniących się, ponieważ piana może spowodować zalanie się silnika i trwałe uszkodzenie maszyny. Odkurzacze ekstrakcyjne do prania wykładzin działają na zasadzie ściągania brudu razem ze środkiem myjącym z wykładzin tekstylnych i w sytuacji kiedy środek jest pieniący, powoduje to szybkie napełnienie się zbiornika odkurzacza pianą i przerwanie dalszej jego pracy. Preparaty z dodatkiem środków pieniących powodują znaczne wydłużenie czasu pracy i uniemożliwiają idealne zebranie nadmiaru płynów piorących z wykładziny.
Dozowniki do koncentratów
Często firmy sprzątające do sprzątania większych obiektów używają dozowników automatycznych do rozcieńczania koncentratów myjących, które mieszają skoncentrowany płyn z wodą – dając na wyjściu dozownika roztwór roboczy o określonym stężeniu. Producenci także tych urządzeń zalecają stosowanie środków nisko pieniących, ponieważ dozowanie przez taki dozownik środka nadmiernie pieniącego się może spowodować jego szybkie zapychanie się w dyszach, które posiadają bardzo małe średnice. Kolejnym argumentem w przypadku dozowania automatycznego jest to, że płyny takie dozowane do małych opakowań nie napełniają się do jego pełnej objętości, ale tylko do jej części, ponieważ piana szybko wypełnia większą część objętość danego pojemnika. Taka sytuacja powoduje stratę czasu pracownika poprzez konieczność ponownego napełniania niepełnego opakowania lub innego zbiornika po tym jak piana po jakimś czasie opadnie.
Ochrona środowiska
W przypadku płynów do mycia naczyń, które są zbyt pieniące, aby dobrze je wypłukać trzeba zużyć bardzo duże ilości wody. Powoduje to duży wzrost kosztów nie tylko pod kątem zużycia wody, ale też i ochrony środowiska w czasach, kiedy zasoby wody pitnej systematycznie zmniejszają się na całym Świecie.
Alergeny i uczulenia
Dozowanie zbyt dużej ilości proszków do prania powoduje trudności w dokładnym wypłukania tkanin pranych w pralce, co skutkuje faktem, że środki chemiczne zostają w wewnątrz struktury tkaniny i w konsekwencji tego następuje coraz większy wzrost uczulenia ludzi na różne środki chemiczne zawarte w proszkach i płynach do prania.
Dlatego też zważając na powyższe argumenty, zalecamy, aby do profesjonalnego sprzątania obiektów jak i użytku prywatnego stosować preparaty nisko pieniące z wbudowanym w opakowanie dozownikiem, który zapobiega przedawkowaniu środków chemicznych i powstawaniu większej ilości piany przy różnych czynnościach sprzątających.
Zespół Akademia-Enzim