Sprawdzone sposoby na wilgoć i pleśń
Wilgoć i pleśń w naszych domach mogą stanowić poważne problemy. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak uczucie zmęczenia, zawroty głowy, osłabienie ogólne, a nawet objawy przypominające grypę. Oprócz problemów zdrowotnych, pleśń jest problemem estetycznym, powodując nieestetyczne wykwity na ścianach, co może obniżyć jakość życia mieszkańców.
1) Odpowiednia wentylacja: Regularne wietrzenie pomieszczeń pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność i zapobiega tworzeniu się pleśni.
- Zapewniaj świeże powietrze, szczególnie w łazienkach i kuchniach. Zimą sensownie jest otworzyć okno na oścież, ale nie na długo. Wietrzenie mieszkania zimą nie oznacza bowiem jego wyziębiania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia domu w zimie jest szerokie otwarcie okien na około 5 minut. Dzięki temu wymiana powietrza nastąpi szybciej, a straty ciepła będą mniejsze.
- Zimą wystarczy 5-minutowe wietrzenie 2 razy dziennie,
- Jesienią i wiosną trzeba wietrzyć przez ok. 10-15 minut,
- Latem jednorazowe wietrzenie powinno trwać nawet przez pół godziny.
- Zapewniaj świeże powietrze, szczególnie w łazienkach i kuchniach. Zimą sensownie jest otworzyć okno na oścież, ale nie na długo. Wietrzenie mieszkania zimą nie oznacza bowiem jego wyziębiania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia domu w zimie jest szerokie otwarcie okien na około 5 minut. Dzięki temu wymiana powietrza nastąpi szybciej, a straty ciepła będą mniejsze.
- Najważniejsze, by wietrzyć każde pomieszczenie z osobna – o ile latem przeciągi dobrze się sprawdzają (zwłaszcza w upalne, bezwietrzne dni, wymuszając ruch powietrza), w okresie jesienno-zimowym nie są wskazane. Mogą bowiem prowadzić do nadmiernego wychłodzenia ścian i podłóg.
Zaparowane okna, wilgoć i grzyb na ścianach to również wynik nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Tutaj pomocne będą specjalne nawiewniki montowane na górze ram okiennych, które stale wpuszczają świeże powietrze do pomieszczenia.
2) Usuwanie nadmiaru wilgoci: Inwestycja w osuszacz powietrza może być skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dodatkowo – jeśli mamy na to miejsce i środki warto zainwestować w suszarkę bębnową (lub pralko-suszarkę), która wysuszy nasze pranie i zniweluje nadmiar wilgoci wynikający z suszenia ubrań na suszarkach tradycyjnych.
Ważne: Pranie, jeżeli jest to możliwe, nie powinno suszyć się w mieszkaniu – nawet zimą.
3) Usuwanie pleśni: Jest mnóstwo specjalistycznych preparatów, które pomagają właśnie w usuwaniu pleśni i przebarwień, które są spowodowane wilgocią w pomieszczeniu. Jednym z nich jest E 440 – Preparat do gruntownego czyszczenia przebarwień od wilgoci ANTI DAMP. Preparat Enzim E 440 służy do natychmiastowego zwalczania różnego rodzaju uciążliwych zabrudzeń ze ścian, podłóg i innych powierzchni niewrażliwych na chlor – szczególnie tych spowodowanych przez wilgoć.
- Ważne: Pamiętaj, aby najpierw przetestować preparat na niewielkiej powierzchni przed użyciem.
4) Kontrola wilgotności: Zależność od siebie temperatury i wilgotności wygląda następująco – im cieplej jest w pomieszczeniu, tym mniej wilgoci powinno się w nim znajdować. Za optymalne wyniki uznaje się 20-22°C oraz 40-60% wilgotności. Pochłaniacze wilgoci mogą pomóc utrzymać równowagę wilgotności w pomieszczeniach.
- Ważne: Pomieszczenia o wysokim wskaźniku wilgotności jest o wiele trudnej ogrzać.
5) Naprawa źródła problemu: Jeśli masz wycieki lub uszkodzenia, napraw je jak najszybciej, aby zapobiec długoterminowym problemom spowodowanym przez nadmierną wilgoć. Również w budynkach słabo ocieplonych, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, na skutek dużej różnicy temperatur pojawiają się wykwity pleśni, głównie w skrajnych końcach zabudowań.
Pamiętaj o systematycznym monitorowaniu poziomu wilgotności w domu i podejmowaniu szybkich działań w przypadku wykrycia problemów, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom dla zdrowia i struktury budynku.
Autor: Aleksandra Cegiełka – Krawczyk
Specjalista ds. marketingu, ENZIM