Najczęstsze błędy popełniane przy polimeryzacji (akrylowaniu) wykładzin PCV w obiektach publicznych

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest polimeryzacja? Jest to reakcja, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej zwane monomerami lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych, w wyniku czego powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc bardzo mocną na czynniki zewnętrzne (min. ścieranie) strukturę nazwaną polimerem. Dosyć skomplikowane, prawda? Na szczęście my zajmiemy się polimeryzacją w kontekście wykładzin PCV. Jest ona wykonywana, aby zabezpieczyć już istniejące powierzchnie płaskie typu wykładziny PCV, lastriko i marmury. Wykorzystuje się przy tym profesjonalne maszyny, przez co efekty wizulane są dużo bardziej satysfakcjonujące.

Sama polimeryzacja polega na położeniu do trzech warstw powłoki polimerowej, co ma za zadanie zwiększenie jej trwałości oraz odporności na zabrudzenia i zarysowania. Niezwykle ważne jest aby podłoga, która wykonana została z wykładziny PCV została poddana procesowi polimeryzacji zaraz po jej montażu, co ma zabezpieczyć ją przez wnikaniem cząsteczek brudu. Bardzo wielu wykonawców zdaje się pomijać tę czynność, co prowadzi do obniżenia żywotności tego typu podłóg. Dzięki temu właśnie zabiegowi, wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz rysy nie powstają bezpośrednio na podłodze, ale właśnie na warstwie ochronnej, zwanej polimerem, a sama wykładzina pozostaje w idealnym stanie. Znacznie łatwiejsze okazuje się również w poźniejszym czasie samo sprzątanie i konserwacja takiej nawierzchni. Warto też wspomieć, że taka polimerowa warstwa tworzy wizualnie tzw. efekt mokrej podłogi, przez co zyskujemy dodatkowe walory estetyczne. Jest ona przy tym bezpieczna, gdyż posiada właściwości antypoślizgowe.

Wytrzymałość takiej nawierzchni waha się pomiędzy od 3 miesięcy, nawet do 3 lat w zależności od rodzaju i jakości polimeru wykorzystanego w samym procesie polimeryzacji, a więc im gorszej jakości polimer, tym krótszy czas trwałości podłogi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na informacje uzyskane od producenta, co do jakości oraz składu powłoki wykorzystywanej do polimeryzacji, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień oraz aby koszty takiego procesu były współmierne do czasu trwałości danej nawierzchni a także efektu końcowego.

Ewelina

Leave a Comment

× SZYBKI KONTAKT