Czyszczenie jest procesem wieloetapowym, a jego finalny rezultat warunkuje kilka aspektów. Na podstawie koła Sinnera można wyróżnić 4 czynniki, których zrozumienie, przeformułowanie na własny grunt oraz wdrożenie pozwoli poprawić dotychczasową pracę. Optymalizacja i podnoszenie efektywności bez zwiększania nakładów finansowych to kluczowa wartość. Kim był Sinner i co zakłada jego teoria ogłoszona jeszcze w ubiegłym stuleciu? O tym poniżej.
Koło Sinnera
Herbert Sinner piastował kierownicze stanowisko w zakresie zastosowania technologii środków myjących w firmie Henkel. Jego doświadczenia i refleksje skłoniły go do opracowania tzw. „Koła Sinnera”. Czym jest w praktyce?
Stanowi ono formę narzędzia, które ułatwia organizację procesu sprzątania, a także ma poprawiać jego efektywność. Dotyczy ono:
– czyszczenia,
– sprzątania,
– prania,
– dezynfekcji,
– mycia w zmywarkach.
Okazuje się bowiem, że sprzęty, które usprawniają sprzątanie i wyręczają w tym procesie ludzi, albo wspomagają ich pracę – mogą być jeszcze skuteczniej wykorzystane jeśli użyje się do tego odpowiednich środków. Oznacza to, że w tym samym czasie można uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, albo nawet skrócić ten proces.
Jakie 4 czynniki odpowiadają za sukces w czyszczeniu?
Chemia, czyli używane środki. Mowa tu o rodzaju stosowanych preparatów (włączając w to także wodę). Przy dobieraniu środków chemicznych należy kierować się nie tylko wskazaniami producenta, ale także skalą zabrudzeń. Czyli pokrótce: preparat, dawka i stężenie.
W dalszej kolejności koło Sinnera wskazuje mechanikę, czyli siłę tarcia, która jest konieczna do pozbycia się zabrudzeń. Wskazuje się tutaj rozbieżność w tych wartościach w przypadku czyszczenia ręcznego oraz wspomaganego maszynowo. Przykład może stanowić ruch bębna w pralce lub szczotek w maszynie czyszczącej.
Następnie wymienia się temperaturę. Można przyjąć uproszczoną regułę, która zakłada, że im wyższa temperatura, tym szybsze czyszczenie. To umożliwia skrócenie czasu sprzątania i uzyskanie takich samych lub lepszych rezultatów niż podczas wykonywania tych samych czynności z użyciem chłodnej wody. Należy zachować w tym jednak umiar – większość dostępnych obecnie preparatów aktywuje się w temperaturze pokojowej, natomiast bardzo wysoka temperatura przyczynia się do emisji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji.
Ostatni czynnik, jaki wskazywał Sinner to czas – środki chemiczne potrzebują określonej ilości czasu, aby miały szansę do zadziałania.
Ręczna i maszynowa technologia sprzątania
Procesy czyszczenia można podzielić na dwie metody – ręczne i maszynowe.
Pierwszy przypadek skupia się wyłącznie na pracy ludzkich mięśni, jest też adekwatnie dłuższy niż w przypadku technologii maszynowej. Ona pozwala z kolei skrócić czas sprzątania nawet kilkukrotnie – optymalizacja czyszczenia to obecnie kluczowa wartość dla firm zajmujących się profesjonalnym sprzątaniem. Osiągnięcie satysfakcjonujących wyników pracy szybciej i efektywniej to zasługa odpowiednio dobranych środków, które wspomagają pracę urządzeń.
Zespół Akademia-Enzim